Varbó Község csapadékvíz elvezető hálózatának fejlesztése

A beruházás keretében Varbó Községben a csapadékvizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése és a csapadékvíz elvezető árokrendszer fejlesztése történt. A beruházást teljes egészében a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból nyert Európai Unió és Magyarország költségvetése társfinanszírozásából nyújtott, vissza nem térítendő támogatás fedezte, a projekt összköltsége 140 millió forint.

 Magyarország Kormánya a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, a kockázat-megelőzés és –kezelés előmozdítását. Varbó település egyik legsúlyosabb, megoldásra váró környezeti problémája a szélsőséges időjárás miatt hirtelen lezúduló csapadékvizek elvezetésének megoldatlansága. Ez folyamatos kockázatot jelent a településen található minden ingó- és ingatlanvagyonra. Az utóbbi években villámárvízként lezúduló hatalmas csapadékmennyiséget a települést átszelő Nyögő-patak nem tudta teljes mértékben fogadni, így a lezúduló víz jelentős károkat okozott a lakóépületekben és telkekben, vízelvezető árokban, úthálózatban, valamint a kapubejárókban és a patakmederben. A most zárult fejlesztés célja a csapadékvizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése és a csapadékvíz elvezető árokrendszer fejlesztése.

A terület a település keleti részén található, az un. Nyerges alja terület vízgyűjtője. Az érintett terület vízgyűjtőjéről lefolyó csapadékvizek közúton érik el a belterületet és veszélyeztetik az ingatlanokat. Ennek megfelelően új burkolt árok került kialakításra a Bálint J., valamint a Szemere B. utcában, a Petőfi S. és a Kossuth utcában, valamint a Dózsa Gy. utcában. A csapadékvíz elvezető rendszeren a csapadékvizek által lemosott hordalék visszatartására 1 db vasbeton hordalékfogó műtárgy került beépítésre.

A tervezett vízelvezető árok hálózat kiépítése a meglévő árokhálózat nyomvonalában történt, új – illetve felújított kapubejárók kialakításával. Ahol az áteresz nem volt megfelelő, ott a térköves, illetve burkolt kapubejárókat a munkálatok során fel kellett bontani, amelyet a munkálatok végén az eredeti állapotnak megfelelően helyreállítottak. A projekt keretében összesen 2670 fm csapadékcsatorna kialakítása valósult meg.

A projekt finanszírozása az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap Társfinanszírozásával, a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül valósult meg.

Powered by WordPress | Designed by: Email Search